Když opilci mlátí věřitele

Má zadlužený opilec právo zmlátit věřitele za to, že mu již nechce půjčovat?

Euro
Euro

Žila byla jedna parta opilců. Tito opilci pracovali a opíjeli se. Výdělek z práce jim nestačil na jejich opíjení (měli hodně jiných výdajů), a tak si na alkohol půjčovali (sami ale říkali, že si půjčují „na auto“, „na byt“ a tak…)

Tak to šlo poměrně dlouho. Avšak jednoho dne začala věřitelům docházet trpělivost. Řekli si: ježíši, oni dluží už takových peněz! Někteří sotva splácí úroky! Máme jim dále půjčovat? Co když nám to nevrátí?

A co se nestalo – těm nejhorším opilcům, kteří dlužili a pili nejvíce přestali věřitelé půjčovat. Dlužníci se ocitli na suchu – na alkoholu byli však závislí, a tak žadonili a prosili věřitele, aby jim zase začali půjčovat. Když sliby a prosby nepomohli, vymyslela partička opilců fígl.

Dohodli se, že se všichni ostatní, komu ještě věřitelé půjčují, za dluhy těch nejhorších jakoby „zaručí“. Sami však peníze neměli, ale věřili, že v případě potřeby si od věřitelů půjčí, aby jim jejich vlastní peníze zase vrátili jako onu „záruku“ – a že si to pak s těmi nejhoršími „nějak vyřídí“.

Jak velké překvapení zastihlo ostatní opilce, když zjistili, že tuto fintu se „zárukou“ jim věřitelé prohlédli. Ano, sice těm nejhorším opilcům půjčili, avšak zároveň zdražili půjčky i pro všechny ostatní členy naší opilecké party.

Pravda byla taková, že v „záručním fondu“ nebyl ani halíř a nikdo na něj ani neměl.

Když opilci zjistili, že se jim situace ještě ztížila, začali si mezi sebou říkat, že by možná měli na věřitele použít násilí. Zmlátit je třeba. Začali na veřejnosti žadonit, jak jsou ti věřitelé zlí a hnusní, jak na ně (opilce) oni věřitelé útočí. Jak je třeba s věřiteli něco udělat…

Kdo myslíte, že je v právu? Má parta opilců právo zmlátit věřitele? Chová se věřitel racionálně, očekávatelně a správně, když půjčky zdražuje?

Jistě že ano. Je to celkem jasné a logické.

No a nyní si řekněme, že těch opilců je 27 a že se jmenují třeba Francie, Německo, Irsko, Řecko… a tak dále, dle ostatních členů EU. Místo „věřitele“ si dosaďte „finanční trh“ či přesněji „trh s vládními dluhopisy“ a máte poměrně přesně popsanou situaci v současné EU (či eurozóně).

Jediný rozdíl mezi příběhem o opilcích a realitou EU je ten, že EU má svoji centrální banku. To je ale zase na jiný příběh…

Komentáře jsou vypnuty.