Podnikatel a společnost

Díky bohu za podnikatele. Jsou to právě podnikatelé, kteří utváří společnost, ve které žijeme. Jsou to právě podnikatelé, kteří jsou nositeli pokroku. Jsou to právě podnikatelé, kteří náš svět posunují dopředu.

Steve Jobs a Macintosh
Steve Jobs a Macintosh

Dle mého názoru není náhodou, že v češtině používáme pro označení soukromých firem i slovo „společnost“, v angličtině ekvivalent slova „society“.

Protože ačkoliv se to mnoha lidem nebude líbit, ona „society“ a firma mají mnoho společného.

Co je to totiž ona soukromá firma?

Ačkoliv se může zdát, že firma je totalitním ostrovem plujícím v trhu, není tomu tak.

Firma něco vyrábějící, tvořící, s něčím obchodující, musí vzniknout, někdo ji musí založit. Založí ji podnikatel – člověk, který ví, co chce prodávat, s čím chce obchodovat. Podnikatel však nejen, že chce nabízet, on chce i poptávat.

Poptává peníze svých zákazníků, poptává zdroje pro svoji výrobu. Aby dostal své produkty k zákazníkům, poptává lidi, kteří mu s tím pomohou – prodejce a odborníky na mnohá další odvětví.

Ti všichni nabízejí své znalosti, zatímco poptávají od podnikatele peníze. A podnikatel jim ony peníze získá pomocí toho základního, co sám do firmy přinesl: nápad co vlastně prodávat.

Do důsledku vzato je pak firma živoucím organismem komparativní specializace. Lidé do firem chodí, protože je to pro ně výhodnější, než bojovat na trhu sám jako vlk. V rámci firmy můžeme spolupracovat s mnoha dalšími lidmi, kteří umí něco jiného než my.

A právě tato různorodost je to, co vydělává. I pro pokladní v supermarketu je výhodné spolupracovat s vedoucím obchodu, marketingovým odborníkem, obchodním ředitelem a dalšími. Ti všichni totiž této pokladní poskytují servis, díky kterému může ona pokladní obsluhovat zákazníky, kteří ji tak poskytují svoji výplatu. Jeden marketingový, obchodní, vizionářský či jiný odborník tak může přinést obživu tisícům lidí.

To je ten důvod, proč vznikají firmy a proč jim v češtině říkáme i „společnosti“. Soukromé firmy totiž jsou společnostmi. Lidé se v nich sdružují, aby si směnili schopnosti mezi sebou, díky čemuž na tom všichni vydělají.

Základem všeho je však stále onen podnikatel. Ten podnikatel, který objevil, že na trhu je prostor pro nabízení něčeho, nějakého produktu. Ten podnikatel, který svým objevem dal impuls ke vzniku společnosti lidí s různými schopnostmi. Ten podnikatel, který svojí ideou přinesl všem lidem ve své firmě mzdu.

Pokud tento podnikatel vydělá hodně peněz, znamená to, že lidé (spotřebitelé) produkty vzniklé z jeho objevu považují za velmi užitečné, tedy že podnikatel objevil, že spotřebitelům něco chybí. Pokud se podnikatel pro svůj objev stane „nesmrtelným“, značí to, že tento podnikatel svým objevem skutečně „pohnul“ osudem světa.

Díky bohu za podnikatele. Jsou to právě podnikatelé, kteří utváří společnost, ve které žijeme. Jsou to právě podnikatelé, kteří jsou nositeli pokroku. Jsou to právě podnikatelé, kteří náš svět posunují dopředu.

Firmy jsou soukromými společnostmi. Narozdíl od společností identifikovaných například podle národnosti či rasy mají však jeden zásadní rys: jsou dobrovolné. Dobrovolně do firem vstupujeme a dobrovolně z nich odcházíme.

Mám-li si pak vybrat mezi společností, jejíž součástí jsem kvůli rozhodnutí někoho jiného, společností, která se řídí násilnými pravidly vynucování a společností, která je pouze na dobrovolné bázi, vyberu si spíše tu druhou možnost. Ti, jenž mluví o nemorálnosti soukromého podnikání, pak mluví v podstatě o nemorálnosti dobrovolnosti a moralitě násilí. To není postoj, s kterým bych se mohl ztotožnit.

7 comments

 1. My podnikáme snažíme se pro naše zaměstnance vytvořit nejlepší pracovní podmínky i ktomu adekvátní plat. Protože si říkám, když je zaměstnanec spokojený tak budeme i my. Jenže v naší republice je to tak, že uděláte pro někoho nějakou službu či zakázku, kdy splatnost faktury je až někdy půl roku a nakonec vám řeknou, že nemají peníze. Uděláte 3 až 4 takové kšefty a firma může jít doháje.

 2. Máte nedostatečnou za opisování, Kubec,
  ale udávat umíte na výtečnou!
  .
  PS: You can run but you can not hide,you plagiator and stoolpidgeon.

 3. Jistě, v angličtině se to tak nepoužívá, jde o jiná slova, jiné významy. Nešlo mi o angličtinu, ale o češtinu, kde slovo „společnost“ má jak význam „society“, tak „company“ (pro názornost jsem ukázal rozdíl na angl. výrazech).

 4. Celkem pěkné a stručné shrnutí snad každému jasných věcí. Pokud to někomu jasné není, tak je váš článek na správném místě, ale obávám se že to správné místo mělo být jinde (na webu)…

  Co se anglických slov firma a společnost týká, setkávám se zásadně s company a tak mne i učili „učitelé“. Society jsem snad ještě v životě do úst nevzal, toto slovo prakticky vůbec nepoužívám, ani neslyšel použít někoho jiného.
  Pochopitelně slovo society znám, ale jeho význam cítím nepatrně odlišně. Právě v onom, původně latinském, socia což spíše naznačuje spojenectví než neurčitou společnost. Myslím, že pro většinu lidí v tom ale opravdu nebude problém a žádný rozdíl. Nicméně, kdyby mi někdo o firmě hovořil jako o society, minimálně dvě vteřiny bych nereagoval…

Komentáře jsou vypnuty.