Logo ČTK

Zprávy ČTK: Řecko, OPEC, zbraně, Kalousek a bude to tady, nebo s sebou?

Když čtu články v novinách (i těch internetových), mnohdy čtu dva články. Jeden, který je fakticky napsaný a druhý, který je v mé hlavě. Jde o překlad do řeči „příčin“ a „důsledků“. Takže když čtu třeba České noviny od ČTK, vypadá to asi takto:

Jedna věc mi na mnoha českých novinách vadí: ona „nezávislost“. Chci číst fakta – a k nim názory, různé úhly pohledu, třeba i kontroverzní.

A tak když čtu články v novinách (i těch internetových), mnohdy čtu dva články. Jeden, který je fakticky napsaný a druhý, který je v mé hlavě. Jde o překlad do řeči „příčin“ a „důsledků“. Takže když čtu třeba České noviny od ČTK, vypadá to asi takto:

Auta se neprodávaj

Tempo poklesu prodeje aut se v EU v listopadu zdvojnásobilo. Pamatuje si tu někdo šrotovné? Zázračný lék pro automobilový průmysl?

„V Německu, jež je největším automobilovým trhem v Evropě, se prodej snížil o 3,5 procenta. Ve Francii se propadl o více než 19 procent a v Itálii a Španělsku o více než 20 procent, uvedla ACEA.“

Jsme lepší než Řecko. Kdo by to čekal?

Česko v HDP na osobu předstihlo Řecko, v EU je na 17. místě. Vau, páni! Dokázali jsme přeskočit stát bez vlastního HDP! A když už jsme u toho Řecka, tak…

Eurozona rozhodla o odblokování miliard eur  půjček Řecku. No, tohle je naprosto kouzelné:

„Uvolnění peněz souvisí s realizací zpětného odkupu dluhopisů, k němuž Řecko v minulých dnech přistoupilo. Atény koupí vlastní dluhopisy v objemu 31,9 miliardy eur (přes 800 miliard Kč). Zaplatí za ně zhruba třetinu nominální hodnoty. Jeho dluh tak klesne o více než 20 miliard eur (přes půl bilionu Kč).“

Fed koupí dluhopisy. Zase.

Fed posílil stimulaci ekonomiky, určil kritérium pro nulové sazby. Ano, Fed natiskne peníze a koupí za to dluhopisy. Stát získá nové peníze se starou hodnotou a zkusí na tom vydělat jejich přednostním puštěním do oběhu. Ale ejhle – neztratí ty peníze hodnotu předem, protože už to každý ví?

Mimochodem:

„Bernanke na tiskové konferenci předpověděl, že míra nezaměstnanosti zřejmě neklesne pod 6,5 procenta dříve než v polovině roku 2015.“

Jo, to je dobrej trik. Říci, že se situace zlepší až… za XY let. To už si nynější prohlášení sotva bude někdo pamatovat a v roce 2015 se kdyžtak řekne, že lépe bude v roce 2018. Na druhou stranu, 2 roky je docela dlouho a tak se třeba trefí.

Věšteckou kouli nemají a tak si podobné predikce v podstatě cucají z prstu.

OPEC se obává rozmachu těžby ropy z břidlic v USA. Taky jste to slýchávali? Kartely jsou špatné, áno? Je třeba je regulovat, áno? Taky vám nikdo nevěřil, že „kartely se sami od sebe jednou rozpadnou, protože někdo vyvine novou technologii, na které může mít konkurenční výhodu oproti ostatním … a tím vydělat více, než kolik získává na existenci kartelu … a to samé se týká konkurence z vnější“? Taky vám nikdo nevěřil, že „případná regulace jen posiluje zisky kartelu a tím prodlužuje jeho existenci“?

Užijte si ten moment, můžeme říci: „Já vám to říkal!“

Pro Obamu je prý kontrola oběhu zbraní prioritou. Ano Baracku, to je ono. Zlikvidujeme legální trh se zbraněmi, aby zůstal jen ten nelegální, kde se ke zbraním dostanou většinou jenom vrazi, zloději a další sráči. Bezpečnost především, Yes we can!

Haškovo víno za 84 milionů

Novým předsedou rady Vinařského fondu je hejtman Hašek. Gratuluji k novému postu. A kdyby to někoho zajímalo, tak Vinařský fond je nástroj pro placení marketingu vinařům z kapes daňových poplatníků, takový nástroj vinařského socialismu. Proč stát nefinancuje Pivní fond, Becherovkový fond, Vodkový fond, Fond domácích koláčků, Fond raního kafe? Čím je víno více, než cokoliv ostatní? A především: čím si 6 zaměstnanců fondu v roce 2009 vysloužilo 84 milionů korun vytažené buď přímo z rozpočtu, či s pomocí státu?

Vnitrovenkovní žrádlo, fenomén vyšší DPH

Klaus: Vláda počítá špatně, když očekává víc peněz z vyšší daně. To ví každý, kdo umí rozumně uvažovat. To víte – zvýším DPH, tudíž pro lidi bude výhodnější se jejímu placení vyhnout. Každý, kdo pracoval v soukromém sektoru, to zná – na hranicích kupování „přes čáru“, jinde různá kouzla jak co nejvíce srazit DPH (třeba ve fastfoodech všemožným prodejem „s sebou“). Všimli jste si třeba, že se v Praze v posledních letech rozšiřují řetězce pekáren, Kebabů apod., kde si vlastně nemáte kam sednout a kde se najíst? Takové prodejny „napůl uvnitř, napůl venku“?

Proč myslíte, že se to šíří? Protože to přináší zisk. Nevím, zda-li to ale chápe bývalý předseda, náměstek, několikanásobný ministr, poslanec, člen několika vlád a nynější ministr financí, profesionální politik bez zkušenosti s reálným soukromým sektorem, člověk zjevně bez znalosti elementární ekonomie a nejlepší ministr financí v ČR a přilehlém vesmíru, pan Kalousek.

Bastiat je nesmrtelný

Průmyslová výroba v USA díky oživení po Sandy prudce vzrostla. Znáte to o tom rozbitém okně? Přijde pohroma a mnoho let budované bohatství zlikviduje. Pak se logicky musí všechno to, co se budovalo léta, vybudovat znovu. Desítky ztracených let. Žádný pohyb kupředu, jen útrpné plýtvání časem na znovustvoření něčeho, co už tu dávno bylo, místo toho, abychom se posouvali někam dál.

Tohle je skutečně oživení? Nemyslím si.

3 comments

  1. Absolutní pravda. V ještě horším případě si přečteš čtyři media, všechny mají z poloviny okopírovaný článek z ČTK a nic víc k tomu… Bohužel, dneska médií s kvalitní úvahou moc není. Napadá mě ale třeba českápozice, která poměrně dobře čeří vodu.

Komentáře jsou vypnuty.