Andrej Babiš a názor na senát

Senát Babiše zdržuje, a to je dobře

Andrej Babiš nemá rád senát – překáží mu. Mluví o tom, že se o senát nikdo „nezajímá“, že „stojí moc peněz“ a že „je zbytečný“. I jiní politici senát moc nemusí – rádi by ho nahradili třeba „radou krajů“. Za touto nelibostí k senátu je však jedna důležitá věc – senát vám nedovoluje z pozice moci „to prostě zařídit“. A je to dobře.

Chceme efektivní stát?

„Efektivní stát“ zní hezky. Většina občanů si pod tím představí pohodlnou komunikaci s úřady, rychlé vyřizování čehokoliv a přátelský přístup.

To ale z dlouhodobého pohledu není v byrokratismu možné. „Efektivní stát“ ve skutečnosti znamená „efektivní výkon moci

  • „Efektivní výběr daní“ = stát vám z peněženky vezme „efektivně“ více peněz
  • „Efektivní prosazování regulí“ = stát vás „efektivněji“ omezí v každodenním životě
  • „Efektivní byrokracie“ = byrokratický aparát „efektivně“ roste a hledá nové oblasti působení
  • „Efektivní zákonodárství“ = stát „efektivně“ reaguje a svazuje svojí mocí cokoliv nového

Výkon moci a monopolu na vynucování je hlavní činností státu, a tak pokud je stát efektivní, v praxi to znamená „efektivnější“ šikanu.

„Digitalizace“ pak v praxi spíše povede k uvolnění prostředku státu k regulování a „efektivnímu“ vynucování v širších a nových oblastech. Vážně chceme efektivní stát?

Přecházíte na červenou?

Kolikrát v životě jste přešli na červenou? Kolikrát, když doprava byla nulová a nedávalo smysl čekat na přechodu na zelenou?

Efektivní stát je ten, který vás za každý tento přečin proti jím stanoveným regulím „efektivně“ potrestá.

Senát překáží autokratům

Andrej Babiš a další považují senát za „neefektivní“, protože jim zabraňuje vykonávat moc a vynucování.

V poslanecké sněmovně, kterou si podmaníte silnou marketingovou kampaní a přetvoříte k obrazu svému jedněmi volbami dost anonymně, získáte pohodlnou většinu. Obsadíte vládu, do státních úřadů dosadíte svoje lidi, žijete jak král.

A pak je tu zk****ný senát, který vám vrací zákony a tak oddaluje jejich platnost, neumožní vám měnit ústavu, neumožní vám měnit volební zákony…

… a vy si ten senát nepodmaníte ani volbami. Nejde to. Senátoři jsou tam 6 let, to je 1,5 volebního období poslanců. Volí se postupně po třetinách, na volby vám nestačí jedna silná marketingová vlna. Volí se většinově, takže na osobnosti. Volí se složitě dvoukolově, to nikoho nebaví a vy ty lidi nemůžete dostat ani k tomu, aby vás zvolili.

Senát je dost očištěn od módních názorových vln, vln změn vlády, vln změn rozložení poslanecké sněmovny. Senát stát hodně konzervuje před jeho vývojem.

Prostě všechno zle. Vysníte si svoji vysněnou zemi, formu uplatňování moci podle vás a nějakej 70 letej Kubera vám do toho bude kecat?

Prostě vám ten stát řídit jako vaši soukromou firmu nedovolí. Z občanů si tak otroky jen tak neuděláte.

Chceme rychlý stát?

A tak pro všechny možné Babiše a Okamury není (naštěstí) vládnutí rychlé. Chcete cenzuru? Najděte populární důvod, prožeňte ho poslaneckou sněmovnou a bez senátu se senilním prezidentem voilá!

Ve státu, který je rychlý se tyhle věci mohou také rychle stát. Rychlý stát rychle reaguje na aktuální názorové trendy a rychle uplatňuje moc. Rychle vás začne sledovat, omezovat, špehovat, ohrazovat, indoktrinovat, kontrolovat, cenzurovat, komandovat, danit, registrovat, kárat, využívat, pronásledovat, soudit…

Rychlý stát znamená rychlé uplatňování monopolu na násilí.

Díky bohu za senát, který je proti tomuto silou. Každý nástroj, který takto zdržuje státní instituce je nástrojem, který rozšiřuje naši svobodu v současném světě.

A proto ho nemá Andrej Babiš rád.

Obrázek je z článku Davida Wiltsicha z roku 2016