Stát je úchyl: chce si prohlížet i tvoje nahé fotky?

Nový zákon z dílny Ministerstva Zdravotnictví není ničím jiným, než již odmítnutý zmocňovací zákon z dílny ministra Hamáčka převlečný za centralizaci hygieny. Jde o nebezpečný zákon: omezí naše svobody, práva a rehabilituje předlistopadovou praxi komunistických vlád. Jak to?

Citace z iDnes.cz:

„Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu rozhodnout o zavření obchodů či vysokých škol a získat také pravomoc sledovat mobilní telefon jakéhokoliv občana v případě, že úředník vyhodnotí, že je uživatel nakažený koronavirem.“

Ano, nadpis je poněkud přestřelený – jde pouze o možnost si vyžádat data o lokaci vašeho telefonu 3 týdny zpět, nicméně – to aby se maďarský europoslanec József Szájer vyhýbal Česku obloukem – znáte to, to si takhle jednou zakládáte konzervativní národoveckou politickou stranu a skončíte na gay orgiích v Belgii, ani nevíte jak.

Szájer, zakladatel maďarské konzervativně-národní strany Fidesz, byl Bruselu nachytán s více, než 20 dalšími muži na gay orgiích. Nic proti tomu – jak to ale vysvětlí svým voličům, kterým tvrdil, že manželství jako svazek muže a ženy má být v ústavě?

A ještě 3 týdny po tom to na vás můžou zjistit.

Centralizace hygieny? Ale kdeže!

Vše je ukryto v centralizaci státní hygienické služby, kde může ministr zdravotnictví:

  • bez schválení parlamentem, který je zástupce občanů a který vyjadřuje vládě ne/důvěru
  • bez veřejné kontroly
  • na základě de facto vlastní libovůle

uzavřít vysoké školy, obchody, provozovny, omezit shromažďování či cestování či si vyžádat data o pohybu osoby – lokalizační data až 3 týdny zpět – všechna data, kde osoba pobývala alespoň 20 minut.

Je začátek prosince 2020. Velká Británie v následujících dnech připravuje schválení vakcíny na coronavirus. V Česku bude vakcína začátkem roku 2021, což je již za měsíc. Počet případů klesá. Do jara roku 2020 jsme takovéto pravomoci nepotřebovali.

Součástí zákona jsou i dobré věci – třeba snazší outsourcing některých činností například na call centra, což by pomohlo trasování. Tohle je určitě mnohem praktičtější návrh, na který ale čekáme zhruba od března 2020.

Je prosinec a na stole leží návrh, který umožňuje dle libovůle úředníka vás vystopovat až 3 týdny zpět. Že jde jen o „prokazatelně nakaženou osobu“?

A?

Co kdyby vládli ti špatní?

To, že dnes v čele státu jsou osoby, které zřejmě této možnosti nezneužijí, neznamená, že se tak nemůže stát v budoucnu. Jakmile jednou stát schvátí nějakou takovouto pravomoc, už se jí nikdy nepustí, a čím horší lidé budou vést tento stát, tím větší je pravděpodobnost jejího zneužití.

Uslyšíme jen, že „jak by přeci stát řešil třeba pandemii, kdyby nastala, bez těchto pravomocí?“

No tak, jak to už měl udělat nyní, a k tomu nepotřebuje šmírovací pravomoci.

Kontrola sněmovnou má svůj smysl: žijeme-li v právním státě, ve státě, kde zdrojem moci jsou občané, ve státě, který je demokratický; pak žijeme ve státě, kde to není vláda, která má moc nad svými občany: jsou to občané, kteří vládě svoji moc propůjčují, a to skrze své volené zástupce v parlamentu, kteří – jménem občanů – vládě ne/vyjadřují důvěru a kteří – na základě mandátu občanů, voličů – vládu kontrolují.

To, že váš pohyb, vaše práce, vaše studium, vaše shromažďování, vaše cestování – vaše základní svobody, včetně základního práva na soukromí může být omezeno bez zplnomocnění od parlamentu, od občanů, je uzákoněním úřední libovůle.

Rehabilitace předlistopadové praxe?

Jde nejen o akt naprosto šlapající po našich svobodách a právech, ale také o krok, který částečně rehabilituje vládní praxi před rokem 1989.

Zamezení úřední libovůle principem, že státní úředník může dělat jen přesně to, co mu umožňuje zákon a vše ostatní má zakázané, zatímco občan může činit vše, co zakázané zákonem není, je jeden z hlavních revolučních bodů našeho práva povstávajícího ze sametové revoluce.

Úřední libovůle byla praktika STB či Bezpečnosti za komunistického režimu. Jde nejen o akt naprosto šlapající po našich svobodách a právech, ale také o krok, který částečně rehabilituje vládní praxi před rokem 1989.

Něco takové je třeba naprosto odmítnout. Centralizace hygieny? Zjednodušen outsourcingu? Prosím, pokud je to třeba.

V době, kdy je blízko očkování, kdy (téměř) za sebou máme stoletou pandemii, kdy je třeba se začít připravovat na „dobu poté“ je prosazení takového zákona jen pootevřením Overtova okna k dalšímu trvalému omezení našich práv a svobod.

Zkoušela to BIS. Zkoušel to Hamáček. Zkouší Blatný. Budou to zkoušet další.

Boj za ochranu svobod a práv nikdy nekončí.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..