Logo BIS

Dopis BIS: Budete to vy, kdo si bude muset sáhnout do svědomí

Bezpečnostní informační služba (BIS) získala za návrh zákona, který otevírá zpravodajským službám cestu k nekontrolovanému využívání technologií rozpoznávání obličeje cenu „Big Brother“ v kategorii „Úřední slídil„. Označení za „největšího úředního narušitele soukromí“ českých občanů za rok 2019 se BIS nelíbilo – a tiskový mluvčí tak reagoval ublíženým dopisem. Na takovouto reakci ale nemá bezpečnostní služba pod civilní kontrolou žádné právo. Pojďme jejímu tiskovému mluvčímu vysvětlit význam boje za omezení státní moci a dohledu na svými občany.

Vážený pane Šticho,

skrze vás bych chtěl reagovat na dopis, kterým jste – jakožto tiskový mluvčí – na hlavičkovém papíře BIS reagoval na udělení ceny „Big Brother“ v kategorii „Úřední slídil“.

Na začátek – musím říct, že si cením práce, kterou bezpečnostní služby v České republice provádí. Ačkoliv jsem názorově v pozici, kdy stát a jeho organizace považuji za velmi nebezpečné pro svobodu jednotlivce, musím sám uznat, že já osobně jsem se vždy setkal pouze s profesionálním jednáním bezpečnostních složek a že si cením práce BIS – protože, ačkoliv možná i zcela bezdůvodně, věřím, že provádí skvělou práci v zajištění bezpečnosti občanů České republiky.

O to více mne zmíněný dopis zklamal. Následující řádky berte jako parafrázi k vaší reakci. Věřím, že jste inteligentní a vzdělaný člověk a že tak pochopíte důvody, proč vám byla daná cena udělena.

BIS: Naivita v dobách svobody…

Dnes se vám podařilo reagovat jako naivní a důvěřivý představitel bezpečnostních složek. Rozhodl jste se podpořit pohled těch, kteří v dobách klidných a svobodných dávají najevo svoji potřebu centralizovaně sbírat citlivá data o občanech, kteří jsou v daném státě suverénem a naivně nedomýšlí důsledky takovýchto kroků. Každý občan je pro ně podezřelý, každý něco spáchal, každý je nebezpečný a na každého je třeba něco mít. Stejní představitelé bezpečnostních sborů se pak nestydí bojovat a ohradit se oproti každé snaze vlastní civilní kontroly, kdy občané chtějí mít právem dohled nad institucí, která se snaží znát a dozorovat každý aspekt civilního života..

Svým dopisem jste také pozurážel všechny ty, kteří v dobách nesvobodných bojovali a leckdy i nasazovali životy za to, aby se tajné služby nestaly (či nemohly tak snadno být) nástrojem násilné perzekuce vlastních občanů, nástrojem útlaku či chránili ostatní občany před i mnohdy nezákonnou zlovůlí tajných bezpečnostních složek státu v dobách, kdy – jakožto státní organizace – sloužily ne tak svobodě nakloněným vládcům a utlačovatelům.

Rozhodně vás neomlouvá neznalost či naivita – na to jste zcela jistě příliš vzdělaný a inteligentní.

Dnes tímto dopisem vyzýváte ke slepé a nekritické důvěře v bezpečnostní složky státu, protože přeci „nyní je demokracie a svoboda“ a „nemůže se přeci stát, že by se k moci dostal někdo, kdo by daných nástrojů využil k násilí a perzekuci.“

Dovolte mi, abych vás označil za nenapravitelně naivního.

BIS: … poslušnost v době útlaku?

Hrozba totality, diktatury, uzmutí moci a ovládnutí státního monopolu na násilí na vlastních občanech se za poslední roky nijak významně nezměnila, ale i díky snaze aktivistů, politiků a civilistů bojujících za civilní/demokratickou kontrolu a omezení výkonu státní moci k žádnému zvratu k totalitě v České republice v polistopadovém vývoji – na rozdíl od jiných zemích bývalého východního bloku – zatím nedošlo.

Pokud k němu však dojde, budete to vy, kdo se bude ptát: kde byli oni obhájci svobody a omezení státní moci? Pak my budeme držet váš dopis v ruce a vy budete stát tváří v tvář obětem a pozůstalým po těch, které nová nesvobodná či totalitní státní moc bude perzekvovat, likvidovat, utlačovat, bude jim vyhrožovat, bude je sledovat a různě jinak zneužívat nástrojů, informací a postupů, po kterých ve jménu boje proti terorismu teď tak voláte.

Budete to vy, kdo si bude muset sáhnout do svědomí, proč jste si v dobách svobodných tolik přáli všemocný, vše-vidící, vše-slyšící, vše-vědící státní aparát, který jako jediná entita na světě toto vše může použít proti lidem bez následků, bez trestu, bez krachu, bez ztráty.

S pozdravem

Lukáš Kubec

P.S.: Vážený pane Šticho, můžete si i přečíst, jak to vypadalo naposledy, když „demokratická vláda“ ovládla „tajné služby“ v dobách „míru a svobody“.

Nebo se rovnou podívejte, jak se „demokraticky zvolené straně“ povedlo ovládnout bezpečnostní složky a změnit je v nástroj teroru vlastního obyvatelstva.

A takových případů je v historii a kolem nás až příliš mnoho.