Kdo a co je Devian.cz?

Lukáš Kubec portrét

Devian.cz je web-blog vedený Lukášem Kubcem (mnou) od srpna 2009 s cílem šířit myšlenky svobody, nezávislosti a tolerance opřené zejména o ekonomii a klasicky liberální a libertariánskou politickou filosofii.

Od té doby na tomto webu vyšlo přes 220 článků s politickou, ekonomickou, filosofickou či společenskovědní tématikou i několika dalších autorů.

Lukáš Kubec

Narodil jsem se a žiji v Praze již téměř 30 let, velkou část života jsem se živil službami a gastrem – jako manažer jsem měl pod sebou týmy desítek zaměstnanců a vedoucích pracovníků, chvíli jsem se věnoval E-commerce a v současné době pracuji v IT.

Devian.cz jsem jako blog začal psát v roce 2009 jako formu sebe-realizace. Ekonomie, politická filosofie, otázky svobody, respektu a tolerance; téma otevřené společnosti a nenásilí, logická analýza jsou mé celoživotní lásky. Je možné, že čím starší text budete číst, tím více překlepů či chyb v nich najdete. Za to se omlouvám, přeci jen – píšu od svých 17 let.

Je 8.8.2022 a můj způsob náhledu na „seberealizaci“ se asi vyvinul. Původně jsem místo psaní těchto řádků tento web mazal a rušil, nad čímž jsem již přemýšlel několikrát – nicméně, texty, které zde najdete jsou součástí mého osobního vývoje, mého „já“, a tak ačkoliv dnes bych se na spoustu věcí možná díval jinak, došel jsem nakonec k závěru, že si tato část mého já zaslouží žít o něco déle.

Třeba toto své já budu v životě potřebovat (znovu-objevit) pro nějakou budoucí seberealizaci a vývoj.

Jaké články bych vám doporučil?

Na několik textů jsem obzvláště pyšný – jde zejména o (pořadí náhodné):

Kde mne číst jinde a můžete použít místní texty?

Dřív jste mohli některé mé texty najít na Finmagu, vyšlo mi něco v E15 či Peníze.cz, stal jsem se součástí některých sborníků textů, jsem citován minimálně v jedné (bohužel neúspěšné) ústavní stížnosti.

Hodně textů přebrala spousta dalších serverů, ať už seriózních, tak těch méně – pokud uvedete autora a odkaz vč. zdroje, můžete publikovat články z Devian.cz kdekoliv dle libosti.

Kde beru zdroje a inspiraci?

Mluvím, píšu a čtu plynně anglicky (má práce je v angličtině), takže čerpám hodně i z anglických zdrojů, dále ze své knihovny, každodenního života a hodně mi dá rozhovor na živo se zajímavým člověkem. Zajímavého člověka můžete najít ve Fastfoodu, na 6. oddělení VFN, na ulici, v baru či klubu. Nikdy nevíte! Miluji filmy, divadlo, jiné světy, moje světy, vaše světy.

Kousek mé knihovny. Nejvíce inspirativním autorem je pro mne bezkonkurenčně F. A. Hayek.

Má knihovna obsahuje mimo ekonomických knih také knihy o managementu, řízení lidí (fluktuace, retence, nábor, výbor…), sociologii, základech psychologie, osobním rozvoji, Kaizenu, marketingu, dějinách, právu, politických filosofiích, LGBT/Queer…

A také Jestřába, Harryho Pottera, Stephena Chboskyho, Paula Coelha (2 knihy přesně) a další. Knihy jsou neuvěřitelný zdroj inspirace.

Jaký jsem na živo?

Hyperaktivní, roztržitý, mluvím rychle (a když se rozmluvím, nejde mne zastavit), rychle přemýšlející, otevřený, zkoušející…

Edit 8.8.2022: čím je mi víc, tím míň toho vím mi připadá. Jistota, s jakou jsem některé články psal, by tam dnes asi nebyla.

Nebo přečíst na Devian.cz.

Kontakt